Omezení provozu 20.02.2024

Vážení uživatelé letiště,
z důvodu celodenního přerušení dodávky elektrické energie bude dne 20.2.2024 provoz letiště omezen na odbavení jednotlivých příletů a odletů na základě Vašeho předchozího požadavku. Požadavky na odbavení nám, prosíme, doručujte nejpozději 24 hodin před plánovaným příletem / odletem. K omezení provozu je vydán NOTAM Y0268/24.
Děkujeme za spolupráci.

Y0268/24
A) LKMH B) 2402200700 C) 2402201500
E) AD V PROVOZU S OMEZENIM. MOZNE POUZE JEDNOTLIVE PRILETY A ODLETY PO PREDCHOZI KOORDINACI S PROVOZOVATELEM LETISTE.

Ornitologická zpráva únor 2024

Ornitologická zpráva na období od 1.2.2024 do 29.2.2024

Ornitologická situace pro letový provoz na celém území ČR je stále klidná, pouze lokálně se pohybují velká hejna divokých hus. Stojaté vodní plochy jsou stále zamrzlé, zvýšená aktivita je pouze  v okolí vodních ploch, které již rozmrzly. Zde se objevují větší hejna divokých kachen, racků a kormoránů. Dravci (káně, poštolky, moták pilich) a volavky, se shromažďují na travnatých plochách, kde loví hraboše. Na polích, kde je zaseto obilí se zdržují větší hejna labutí, hus a husic nilských. Vysoká aktivita ptáků je stále v oblastech skládek odpadů, zde se koncentrují převážně racci, vrány, straky, kavky, havrani, ale také u velkých měst a zemědělských objektů, kde se vyskytují havrani a domácí holubi. V oblastech ovocných sadů a u silnic, kde jsou ovocné stromy je stále vysoká aktivita kvíčal. Koncem měsíce bude docházet k toku orlů mořských a krkavců velkých, takže jejich aktivita bude vysoká. V tomto období jsou orli a krkavci v okolí svého hnízdiště značně neopatrní, vzhledem k zásnubním letům. Podle vývoje počasí se koncem měsíce začnou objevovat první tažní  ptáci. Jako první přilétají skřivani, konipasi, holubi hřivnáči, čejky a špačci. Na vodních plochách budou ptáci aktivní podle počasí. Pokud  se vrátí silné mrazy a zamrznou vodní plochy, tah se zpomalí a vodní ptáci se stáhnou k nezamrzlým říčním toků, k se budou kumulovat.

Read More

Ornitologická zpráva leden 2024

Ornitologická zpráva na období od 1.1.2024 do 31.1.2024

Ornitologická situace je pro letový provoz na celém území ČR poměrně klidná. Po celém území se pohybují husy, které létají v různě početných formacích. V okolí vodních ploch se objevují větší hejna racků a kormoránů. Dravci (káně, poštolky, motáci piliši) a volavky, se shromažďují na travnatých plochách, zde loví hraboše. Na polích, kde je zaseto ozimní obilí, se zdržují labutě, případně husy a husice nilské. Vysoká aktivita ptáků je stále v oblastech skládek odpadů, zde se koncentrují převážně racci, vrány, straky, kavky, havrani, ale také u velkých měst a zemědělských objektů, zde se vyskytují domácí holubi. V oblastech ovocných sadů a u silnic, kde jsou ovocné stromy, je zvýšená aktivita kvíčal. Aktivita vodních ptáků se bude vyvíjet podle počasí. Pokud začnou silné mrazy a zamrznou vodní plochy, stáhnou se k nezamrzlým říčním toků, kde se budou kumulovat.

Read More

PF 2024

Vážení obchodní partneři, uživatelé a návštěvníci letiště, vážení přátelé,
děkujeme za využívání letiště Mnichovo Hradiště a za Vaši spolupráci během celého roku. Přejeme Vám příjemné prožití vánočních svátků a radostný vstup do nového roku.

Tým provozovatele letiště Mnichovo Hradiště

Provozní doba letiště vánoční svátky

Vážení uživatelé letiště,
v tabulce níže najdete plánovanou provozní dobu letiště v průběhu vánočních svátků:

24.12. AD CLSD
25.12. AD CLSD
26.12. AD CLSD
27. – 31.12. 0700 – 1500 UTC
1.1.2024 AD CLSD

V případě Vašich požadavků na zajištění jednotlivých příletů nebo odletů ve dnech plánovaného uzavření letiště nás, prosím, kontaktujte e-mailem na adrese ops@lkmh.cz. Děkujeme.

Ornitologická zpráva na prosinec

Ornitologická zpráva na období od​ ​ 1.12.2023 do 31.12.2023

Toto období je z hlediska ptačí aktivity nejklidnějším období v roce. Tažní ptáci mají tah ukončen. Nejvyšší aktivita ptáků je okolo velkých měst, zemědělských objektů a skládek odpadů.  Výlovy rybníků jsou také ukončeny, ale na některých rybnících se stále sdružují velká hejna ptáků. Převážně se jedná o racky a volavky. Občasně se po celém území ČR objevují velká hejna hus, která se stahují na zasetá pole. Pokud zamrznou velké vodní plochy, tak se vodní ptáci budou kumulovat u nezamrzlých říčních toků.

Read More

Omezení provozu 26.10.2023

Vážení uživatelé letiště,
z důvodu celodenní odstávky elektrické energie bude provoz letiště ve čtvrtek 26.10.2023 omezen pouze na jednotlivé, předem ohlášené, odlety a přílety.
V případě, že budete chtít v pátek odbavit jakýkoliv Váš let, dejte nám o tom, prosíme, vědět na ops@lkmh.cz.
Děkujeme za pochopení.

Read More

Omezení provozu 6.10.2023

Vážení uživatelé letiště,
z důvodu celodenní odstávky elektrické energie bude provoz letiště v pátek 6.10.2023 omezen pouze na jednotlivé, předem ohlášené, odlety a přílety.
V případě, že budete chtít v pátek odbavit jakýkoliv Váš let, dejte nám o tom, prosíme, vědět na ops@lkmh.cz.
Děkujeme za pochopení.

Ornitologická zpráva na říjen

Ornitologická zpráva na období od​ ​ 1.10.2023 do 30.10.2023

Po celém území ČR začali zemědělci sklízet kukuřici, dokončují se žně a sekají se pícniny, díky tomu je v těchto oblastech předpoklad zvýšené aktivity ptáků. Na tato pole se převážně slétají domácí a divocí holubi, ale také dravci. Dravci díky teplému počasí krouží do vysokých výšek. Vlaštovky, jiřičky a drobní ptáci již opustili území ČR, špačci, čejky a divocí holubi se teprve shromažďují poblíž sklízených polí a chystají se k odletu. Díky svým přeletům jsou nebezpeční pro letecký provoz. Aktivita bude nadále závislá na vývoji počasí, při vlhkém počasí budou mít špačci vysokou aktivitu. V oblastech, kde probíhá orba, se slétávají velká hejna racků, špačků a dravců (káně, poštolky, motáci). Hodně vysoká aktivita špačků je v okolí rybníků, kam chodí nocovat do rákosin, a v ovocných sadech, kam chodí za potravou na dozrávající ovoce. Přelétávají ve velkých hejnech převážně v ranních a pozdně odpoledních hodinách. Vysoká aktivita je stále v oblastech skládek odpadů, zde se koncentrují převážně racci, vrány, straky, kavky, havrani, krkavci, ale také u velkých měst a zemědělských objektů, zde se pohybují domácí holubi.

Read More

Navigační výstraha 16.9.2023

V sobotu 16.9.2023 očekávejte zvýšený provoz proudových letounů na letišti a v ATZ, a to v průběhu celé provozní doby letiště. Je publikována navigační výstraha Y2265/23. Při provádění letů z/na letiště Mnichovo Hradiště dbejte, prosíme, zvýšené opatrnosti.

Y2265/23
=======================
Q) LKAA/QWTLW/IV/M/AW/008/040/5032N01500E003
A) LKMH B) 2309160700 C) 2309161700
E) NAV WRNG – ZVYSENY POHYB PROUDOVYCH LETOUNU V PROSTORU RADIUS 3NM PSN 503224N0150024E /ATZ LKMH/
F) GND G) 4000FT AMSL